Transmisja BPL oznacza z angielskiego Broadband Power Line lub jeszcze inaczej Broadband PowerLine Communication czyli szerokopasmowe PLC. Tyle terminologii. PLC (Power Line Communication) oznacza transmisję sygnałów/danych po linii energetycznej np. linii energetycznej niskiego napięcia 230/400V lub sieci średniego napięcia 3,6kV do 36kV.
Zwykłe PLC lub nazywane również wąskopasmowym PLC (narrowband PLC) pozwala na transmisję sygnałów z prędkością maksymalną 40-128kbps (kilo bitów na sekundę). Sygnał nośny w linii energetycznej zamyka się w paśmie od kilkudziesięciu do kilkuset kHz.
Szerokopasmowe PLC czyli BPL pozwala na transmisję sygnałów z prędkością maksymalną do 200Mbps (mega bitów na sekundę) lub więcej, czyli ponad 1000 razy szybciej niż zwykłe PLC. Sygnał nośny BPL w linii energetycznej zamyka się w paśmie od 2 do 30 MHz. W zależności od potrzeb prędkość transmisji może wynosić nawet 1,5Gbps.
Transmisja danych z użyciem urządzeń systemu BPL niczym się nie różni od transmisji danych w sieci komputerowej. Ilustruje to poniższy rysunek.
Jak widzimy funkcję skrętki komputerowej przejęła sieć energetyczna (kabel elektryczny) oraz urządzenia systemu BPL (modemy). Oczywiście system BPL budujemy w oparciu o istniejącą sieć energetyczną. Unikamy w ten sposób konieczność układania kabli komputerowych. Robimy tak przykładowo:
– w budynkach, które nie mają sieci komputerowej i chcemy uniknąć kosztów układania kabli np. w budynkach zabytkowych,
– na terenie otwartym gdy np. chcemy połączyć dwa lub kilka budynków siecią komputerową przez co unikamy kłopotliwego układania kabli
System BPL pozwala nam objąć wszystkie punkty sieci niskiego napięcia przyłączone do jednego transformatora niskiego napięcia. Jest to zazwyczaj około 50-100 odbiorców energii na terenie wiejskim i około 200-500 odbiorców na terenie miejskim. Oczywiście urządzenia końcowe to nie tylko komputery w mieszkaniach, czy liczniki energii elektrycznej czy liczniki innych mediów, ale również przykładowo kamery przemysłowej TV możliwe do zainstalowania na każdym słupie oświetlenia ulicznego. Do systemu BPL możemy dołączyć każde urządzenie mające gniazdo Ethernet i obsługujące protokół TCP/IP. Oczywiście w prosty sposób zakres urządzeń mogących współpracować z system BPL możemy zwiększyć o urządzenia posiadające interfejs typu RS485, RS232 itp. – poprzez użycie konwertera RS-Ethernet. Dla ułatwienia urządzenia końcowe systemu BPL są/mogą być wyposażone dodatkowo w interfejsy typu RS485, RS232, M-BUS, wireless MBUS, Zigbee itp.
Oczywiście system BPL może obejmować swoim zasięgiem obszar większy niż obszar sieci energetycznej jednego transformatora niskiego napięcia. Istnieją bowiem urządzenia BPL pracujące na sieci energetycznej średniego napięcia, które pozwalają łączyć ze sobą wiele transformatorów niskiego napięcia.